Praca opiekunów osób starszych w Niemczech jest niezwykle odpowiedzialnym zawodem, który wymaga wiedzy z wielu dziedzin. Każda osoba niosąca pomoc musi znać podstawowe zagadnienia dotyczące najczęstszych chorób, z którymi zmagają się podopieczni. Niestety, z chorobą Parkinsona zmaga się cały świat. Fundacja Chorób Mózgu podaje, że cierpi na niego przeszło 6 milionów ludzi. Przebieg tej choroby jest długotrwały i postępowy - zaczyna się od drgań kończyn, które stopniowo zwiększają swoją częstotliwość, by w końcowym stadium uniemożliwiać poprawne funkcjonowanie.  

 

Co to jest choroba Parkinsona?

Schorzenie to, nazywane również Drżączką poraźną, jest nabytą lub wrodzoną chorobą neurodegeneracyjną. Związana jest ona z postępującą utratą komórek nerwowych. One z kolei, odpowiedzialne są za produkcję dopaminy - neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym. Choroba Parkinsona dotyka już coraz więcej osób. Bardzo często oferty pracy opiekunki osób starszych w Niemczech, opisują, że Pan lub Pani cierpi na chorobę Parkinsona. Statystyki podają, że choruje na niego już ponad 10 milionów ludzi. Zarówno w Niemczech, jak i w całej Europie średni wiek zachorowania oscyluje wokół 55 lat. Aktualnie na Parkinsona chorują również coraz młodsze osoby, nawet w wieku 25 lat.

 

Przyczyny i objawy Parkinsona u starszych osób

Jak objawia się choroba Parkinsona?

Powodem, dla którego chorujemy na Parkinsona jest utrata neuroprzekaźników w istocie czarnej naszego mózgu, gdzie uwalnia się dopamina. Kolejną przyczyną jest wewnątrzkomórkowa akumulacja ciałek Lewy’ego. 

Ważne jest, aby zrozumieć, że osoby z chorobą Parkinsona zaczynają odczuwać objawy dopiero później w kolejnych etapach choroby, ponieważ znaczna ilość neuronów istoty czarnej została już utracona lub osłabiona. Przez to, rozpoczęcie choroby jest ciężkie, jeśli nie niemożliwe, do wykrycia przed pierwszymi symptomami. Co więcej, osoby, u których te sygnały się pojawiły i zostały zauważone, często mylnie diagnozują, że wiążą się one po prostu ze starością.

Pierwsze objawy choroby Parkinsona:

 • nieporadność ruchowa (sztywnienie mięśni),
 • fizyczne oraz psychiczne spowolnienie (bradykinezja),
 • problemy z chodem i równowagą.

U niektórych występują także problemy z pisaniem - litery stają się mniej czytelne i małe. Na tym etapie bardzo trudne jest stwierdzenie, że ma się do czynienia z taką chorobą jak Parkinson. Pierwsze objawy często mylone są także z reumatyzmem.

Drgania różnych części ciała, a nawet twarzy są jednym z głównych objawów PD. Statystycznie, najczęściej zaczyna się od trzęsienia rąk, które utrudnia trzymanie w rękach mniejszych przedmiotów, takich jak długopis. Mogą pojawić się również bóle i ogólne osłabienie. 

Cierpiących na chorobę Parkinsona można również rozpoznać po charakterystycznej, przygarbionej posturze, a także zawieszonej twarzy, która nie ukazuje zbyt wiele emocji. Ruchy chorych są bardzo powolne i stawiają oni bardzo małe kroki. 

 

źródło: unsplash.com Gallego Vazquez

Symptomy, które również mogą wskazywać na chorobę Parkinsona u Twoich podopiecznych to:

 • depresja,
 • problemy z wypróżnianiem, wzdęcia i zaparcia,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • zaburzenia węchu,
 • nadmierna potliwość,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • ślinotok.

Choroba Parkinsona - przebieg

Objawy zwykle rozwijają się powoli przez lata. Ich progresja jest często nieco inna w zależności od osoby, ze względu na różnorodność choroby. Postępowanie tego schorzenia jest bardzo długotrwałym procesem. Ciężko jest je wykryć, a także stwierdzić jak szybko będzie się wzmagać. Zazwyczaj jest bardzo rozwleczone w czasie, a objawy Parkinsona mocno doskwierają zarówno chorym, jak i opiekunom. Choroba Parkinsona sama w sobie nie jest śmiertelna, jednak powikłania z nią związane (np. zapalenie płuc) najczęściej stanowią przyczyny zgonów wśród starszych ludzi. 

 

Parkinson - przebieg choroby, a leczenie

Przyczyna PD pozostaje w dużej mierze nieznana. Chociaż nie ma lekarstwa, opcje leczenia są różne - obejmują leki i operacje. Choroba Parkinsona ma kilka odmian, które należy wyodrębnić, by skutecznie dostosować kurację lekową oraz rehabilitację.

Możemy wyróżnić:

 • parkinsonizm polekowy,
 • parkinsonizm toksyczny,
 • parkinsonizm pozapalny,
 • parkinsonizm naczyniopochodny,
 • parkinsonizm pourazowy,

a także,

Parkinsonizm Plus:

 • zanik wieloukładowy (multiple system atrophy - MSA),
 • postępujące porażenie nadjądrowe (progressive supranuclear pals/teele-Richardson-Olszewski syndrome - PSP),
 • zwyrodnienie korowo-podstawne (corticobasal degeneration - CBD),
 • otępienie z ciałami Lewy’ego (dementia with Lewy bodies - LBD).

 

W Niemczech, chorych na PD, najczęściej leczy się za pomocą rehabilitacji. W zależności od objawów, osoby z tym schorzeniem mogą uczestniczyć w zajęciach z pływania, terapii mowy, masażu, a nawet muzykoterapii. Jeśli opiekujemy się osobą z PD, istotnym elementem jest także ciągły ruch, na przykład chodzenie na spacery. Poprawia to kondycję i sprawność chorego. 

 

źródło: unsplash.com Philippe Leone

 

W przypadku lekoterapii, która opóźnia przebieg choroby, najczęściej stosuje się L-dopa. To aminokwas, który po przeniknięciu z krwiobiegu do mózgu, przekształca się w dopaminę. Przyjmowanie tego leku wiąże się jednak z możliwymi powikłaniami, takimi jak zaburzenia psychiczne lub hipokineza.

Kolejnym ze sposobów leczenia jest operacja chirurgiczna, głęboka stymulacja mózgu lub eksperymentalna metoda, jaką jest stereotaktyczne przeszczepienie tkankowe istoty czarnej.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje również o nowych metodach leczenia Parkinsona. Pojawił się nowy związek o nazwie preladenant. Jak donoszą naukowcy z Bydgoszczy i Torunia:

 „Jest to substancja o silnym i selektywnym działaniu na receptory adenozynowe 2A. Uważa się, że lek ten może mieć potencjalne znaczenie w leczeniu choroby Parkinsona. Pozytywne wyniki odnotowano w II fazie badań klinicznych u ludzi”.

 

Dieta w chorobie Parkinsona 

źródło: unsplash.com Anna Pelzer

Starsze osoby, które cierpią na PD, często mają problemy gastryczne. To bardzo ważne, by podawane im potrawy były przyjmowane regularnie (4-5 razy w ciągu dnia) i zawierały niezbędne składniki odżywcze. Istotne jest również powolne jedzenie i przeżuwanie, aby zmniejszyć ryzyko zakrztuszenia się. Co zatem powinna jeść osoba chora na Parkinsona?

 • pokarmy bogate w kwasy Omega-3, np. ryby,
 • dużo błonnika, który znajdziemy w produktach zbożowych (chleb orkiszowy, ziarna, płatki zbożowe, ryż brązowy, kasze - jęczmienna, gryczana),
 • warzywa i owoce,
 • białko, ponieważ przyjmowanie dopaminy lewoskrętnej może powodować jego niedobór,
 • witaminy A, E, C, D, K, B6, B12, kwas foliowy.

Choroba Parkinsona jest nieśmiertelnym, lecz bardzo dokuczliwym schorzeniem, któremu praktycznie nie da się zapobiec. Podstawą w walce z PD jest długotrwała i systematyczna rehabilitacja, która pozwoli poprawić kondycję, a także będzie ćwiczyła umysł chorego. Próbując zebrać jak najwięcej informacji o schorzeniu, które dotknęło naszych podopiecznych lub ich bliskich często sięgamy do wyszukiwarki internetowej i tam wpisujemy "co to choroba Parkinsona". To trudny czas kiedy łapiemy się każdej szansy na znalezienie dodatkowych informacji, które pozwolą nam zrozumieć chorobę, z jaką przyszło nam się zmagać. Jednak warto mądrze korzystać z tej wiedzy. Ufać sprawdzonym autorytetom w dziedzinie medycyny - ekspertom, którzy na co dzień leczą i diagnozują osoby z chorobą Parkinsona. Jeśli potrzebujesz pomocy lub wsparcia, w Polsce znajdują się organizacje dla osób z tym schorzeniem, np. Fundacja Parkinson. Na ich stronie internetowej znajdziesz wiele przydatnych linków.

Zachęcamy do czytania naszego bloga na bieżąco, by otrzymywać rzetelne i merytoryczne informacje, a także do odwiedzania naszej strony internetowej Vitanas24 gdzie informujemy o wszystkich aktualnościach!